F1 Ferrari Hírek - Mindig Naprakész

2025. május 06. kedd.

A diffúzorról

E-mail Nyomtatás PDF
Az aerodinamika szinte a legfontosabb eleme egy modern forma-1-es autónak. A fejlesztési költségek jelentős része az autó körül, alatt és fölött haladó levegő irányítására megy el. A légáramlás nemcsak azért fontos, hogy leszorító erőt hozzunk létre, miközben a lehető legkisebb légellenállási együtthatót keressük. A levegő hűt egy sor rendszert, köztük a fékeket, a motort és a váltót.

Az új diffúzorok kialakításával az FIA-nak az volt a szándéka, hogy minimalizálja az autó mögötti légörvényeket. Ezzel azt szerették volna elérni, hogy a versenyzők közelebbről követhessék egymást, így növeljék az előzések számát.

A diffúzor az aerodinamika egyik legfontosabb eleme, a leszorító erő durván harmadát biztosítja. Csatornákból áll, melyek fő funkciója, hogy a padlólemez alatt áramló magas sebességű, alacsony nyomású levegőt irányított, kontrollált formában vezessék ki az autó alól anélkül, hogy légellenállás váltana ki. Fölemeli és megvezeti az autó alja alól érkező levegőt; leszorítóerőt kelt. Hátsó szárnnyal kombinált hatása leginkább esőben látható, mikor az autók látványos "kakasfarkat" húznak maguk mögött.

A diffúzornak két alapvető feladata van.
Az első, az úgy nevezett "Venturi Effect". A lényege, hogy a légáramlás sebessége gyorsabb, amikor az áthalad a diffúzoron, ami ezt szűkebb úton tereli tovább (összehúzza). Ez csökkenti a légnyomást, ami így a föld felé "szívja" az autót, leszorító erőt generálva.
A másik feladata az, hogy a levegőt kiszorítsa az autó alól. A levegőnek ez a gyors áramlása csökkenti az olyan levegőmolekuláknak a rétegét, amik hozzátapadnak az autó testéhez, és így növeli a leszorítóerőt.

A leszorító erő egyik forrása a kocsi alatt futó légáramlás, főképp a kocsi hátsó részén. A földközeli áramlást gondosan elvezetik a padlódeszka alatt és körül. Ez az áramlás, a kocsi és az út közötti szűk helyen a venturi hatás miatt felgyorsul. Innen a kocsira szerelt hátsó diffúzor gyorsítja fel a levegőt. A diffúzor alakja határozza meg a kocsi alatt lévő hely méretét, és alakítja a levegő űrtartalmát. Mint ahogy a repülők szárnya, az alacsony nyomású levegőt felgyorsítva alakít ki emelő erőt a domború felszínen, a diffúzor az ellenkező módszerrel gyorsítja fel a levegőt a kocsi faránál: egyszerűen kihúzza a levegőt a kocsi alól. Ez a szívó erő a légellenállás büntetése nélkül hoz létre leszorító erőt, ezért nagyon hatékony. Az alacsony nyomású leszorítás úgy nő, ahogy a hasmagasság csökken. Ezért arra törekednek, hogy a kocsi minél közelebb legyen a földhöz anélkül, hogy a padlólemez elkopjon. A hasmagasságot elsősorban a rugó utak határozzák meg, amelyek méretét a vezethetőség szerint állítják be. Emellett a hasmagasságot a felfüggesztés tolórúdjánál (push-rod) finomhangolják.

Hogyan is működik a diffúzor?

A levegő, mint minden gáz-halmazállapotú anyag a lehető legjobban kihasználja a rendelkezésre álló teret. Ha egy egységnyi térfogatú gáz kitágul, nyomása fordított arányban csökken (kétszer akkora tér esetén a nyomás épp fele az eredetinek). A diffúzor működése pont erre a törvényszerűségre épül.
Az első szárny és az oldalsó terelőelemek által „befogott” légáramlatok bizonyos hányada a versenyautó alá kerül, mely az autó alján kialakított síkfelületű lemez alatt megtett utat követően (irányítottan) a diffúzorba áramlik. Ez az elem lényegében az alváz végének felhajlításával „készül”, melyet függőleges lapokkal lehatárolnak. Az egész szerkezet alsó vonala az alváz síkjának meghosszabbítása. Ezzel a kialakítással a diffúzor mellett elhaladó levegő nem tud abba beáramolni, csak és kizárólag az autó alól távozó légáramlat távozik azon.
Ebben a csaknem zárt térben - mely a levegőnek nagyobb teret biztosít - a távozó gáz nyomása lecsökken, sebessége megnő. Ezek után talán egyértelmű, hogy az autó felett és alatt áramló levegő közötti nyomáskülönbség (a felül nagyobb, alul kisebb nyomás) a szó szoros értelmében az aszfalthoz szívja a versenyautót. Tehát a kitáguló, s megváltozott nyomású levegő által képzett ellentétes irányú erők egy az egyben kihúzzák a légáramlatot az autó alól, mellyel a szívó mellett gyorsító hatást is kifejtenek. Nem véletlen hát, hogy a képzett - tulajdonképp - leszorítóerő (ráadásul légellenállás nélkül fellépő leszorítóerő) igencsak hatékony eszköze az aerodinamikai jellemzők alakításának.

Amikor a diffúzort tervezik, a csapatoknak az a célja, hogy maximalizálják azt a területet, amelyben a diffúzort használhatják.
Kihasználva a szabályban megadott szélességet és magasságot, a dupla fedeles diffúzorok egy plusz szintet használnak a diffúzor szerkezetében. Ez nem csak megnöveli a leszorítóerőt a diffúzor területén, de  sokkal egyenletesebben stabilizálja az autót.

A Technikai Szabályzat kimondja, hogy az autó padlója nem tartalmazhat lyukakat és kivágásokat. A megoldás egy diffúzor a diffúzorban. Az alsó rész megfelel a szabályban foglaltaknak, míg a felső alulról nem látható, mivel az alsó eltakarja. A diffúzor második szintje egy rést alkot az autó padlójában, a padlólemez és a referencia sík között. Így az új második elem, valamint a levegőáramoltatás is megfelel a szabályzatnak. Ezt a kiskaput használta ki a Toyota, a Williams és a Brawn a 2009-es év elején.  Ekkor a 2008-as évhez képest változtak a diffúzor méretére vonatkozó szabályok. A diffúzor paramétereit az előző években használtakéhoz képest megváltoztatták: a hátsó tengelynél kezdődhet, és legfeljebb 350 mm hosszú lehet. Maximális szélessége 1000 mm, magassága pedig a referenciasík fölött 175 mm. Vagyis a diffúzort dobozba zárták ezekkel az oldalhosszúságokkal, ami nagyfokú hasonlóságot hozott: a Renault, a Ferrari vagy a McLaren megoldása például ránézésre alig különbözik egymástól.
 
 Az alábbi képeken jól látszik a szabályok eltérő értelmezése a diffúzorok kialakításában:
 
 
A fent említett három csapat a 175 mm-es maximális magasságot kerülte meg, vagyis kitört a dobozból, és nagyobb térfogatú csatornákkal javította fel a diffúzor hatékonyságát. Egyrészt kihasználták a Technikai Szabályzat ide vonatkozó pontját (3.10.5), amely lehetővé teszi, hogy a középső 150 mm-en, a hátsó ütközőstruktúra körül extra aero-elemeket építsenek ki. A rivális csapatoknál ez még nem is okozott volna akkora ellenállást a diffúzor kialakításával kapcsolatban. A vita fő oka az a kiskapu volt, hogy a diffúzorra vonatkozó előírások "alulról látható elemekként" vannak definiálva a szabályzatban. Ezt úgy játszotta ki a Brawn-Williams-Toyota hármas, hogy a diffúzor elülső felülete nem kapcsolódik össze a padlólemez aljával, hanem a padlólemez hátranyúlik a diffúzor fölé, és extra felületet, újabb csatornát hoz létre. A riválisok főleg ezt a kialakítást ellenezték és tartották illegálisnak.
 
Miután az FIA illetékesei nem találták szabálytalannak a dupla diffúzort, a többi csapat kényszerült olyan helyzetbe, hogy be kell ezt a szerkezetet építenie az autójába. Tesztkorlátozások életbe lépésével ez nem volt egyszerű feladat, hisz így csak a szélcsatornákban (itt is csak az autó maximum 60%-os modelljét használva) és a pénteki szabadedzéseken tudtak az újításikat kipróbálni, tesztelni.
 
 A legnehezebb problémával a Ferrari találta magát szembe, mivel az új diffúzorhoz teljesen át kellett alakítaniuk az autó hátsó részét.  A fejlesztések folyamatosan  érkeztek, már a negyedik futamon egy módosított diffúzort használtak.
A legutolsó fejlesztését (diffúzor terén) a Ferrari Valenciában mutatta be az új. Ebben a diffúzorban egy szélesebb központi részt alakítottak ki, hogy nagyobb leszorító erőt érjenek el az autó hátsó részén.
 
Mivel, a tervezésből kifolyólag, ez sem hozott megoldást a problémáikra, így már idény közben úgy döntöttek, hogy teljes mértékben az idei évi autó fejlesztésére koncentrálnak.
 
 
A diffúzor-ügy másik nagy vesztese a McLaren-Mercedes sem tétlenkedett a fejlesztésekkel. Ők nem a "stratégiai innováció" módszerét választották, mint a Ferrari, hanem folyamatosan fejlesztették az autót az év végéig. Így nehezebb is kiemelni a fontosabb változásokat a diffúzorukban, de egy érdekes tesztelési módszerüket mindenképpen érdemes megfigyelni. Mint ahogyan a képen is látható, szó szerint egy rácsot rögzítettek a diffúzorukra, amelyben érzékelők vannak, így könnyebben tanulmányozhatták a diffúzornál megjelenő légáramlatokat.
 
 
Az egész 2009-es évben gyorsnak és bajnokesélyesnek tűnt a Red Bull csapata. Ők is diffúzor nélkül kezdték az évet, ennek ellenére már ekkor is igen versenyképesek voltak. Adrian Newey elmondta, hogy ha nem használnának ők is dupla-diffúzort, akkor hamar lemaradhatnak a többiektől, így ők is beépítették a szerkezetet az autójukba. Az illusztráció az Red Bell RB5-ös versenygépének a padlólemez és a diffúzor kialakítását mutatja. A kék nyilak a levegő áramlását mutatják a speciálisan kialakított padlólemez és a diffúzorba vezető nyílások között. Az autó alatt végigfutó levegő ezeken a nyílásokon van elvezetve a diffúzor belseje felé. Legnagyobb feladata a hosszú egyenesekben és a nagy sebességű kanyarokban van.
 
 
Habár a 2010-es évre pontosították a diffúzorokra vonatkozó előírásokat, biztos, hogy az idei évben is több érdekes kialakítással találkozhatunk majd. A legtöbb csapat még a tesztek alkalmával is - amennyire lehet - "rejtegeti" a diffúzorát illetve sok csapat nem is a végleges diffúzorát használja.
 
A 2009-es évben a Ferrari csapata leszerződtetett két, korábban a Toyotánál dolgozó szakembert: Luca Marmorini - aki már volt a Ferrari alkalmazottja - a Motor- és Elektronikai Részleg vezetője lett, míg Giuseppe Azzollini a CFD (Számítógépes Áramlásdinamikai) Részlegéhez csatlakozott. Ő és Nikolas Tombazis, aki a csapat főtervezője együtt fejlesztették ki az idei évi diffúzort, ami a hírek szerint még nem a végleges változat. A radikális megoldás abban valósul meg, hogy a diffúzor végén kialakítottak egy körülbelül A/3-as lap méretű "lyukat", ami extra leszorító erőt generál. Noha már az ilyen kialakítású diffúzort használják, a véglegesített és tovább fejlesztett változatot csak a barcelonai teszten, vagy az első futamon fogják alkalmazni.
 
A 2010-es diffúzorok kialakítása:
 Ferrari: McLaren-Mercedes:


 Mercedes GP:
 Red Bull:
 Sauber: Toro Rosso:
 Virgin:
 Williams:
 Renault: 
 
 
A diffúzorok ügyében újabb változást helyeztek kilátásba a csapatok: a technikai vezetők nemrég megegyeztek abban, hogy 2011-től nem használják a dupla-diffúzorokat. Mivel a tavalyi évben bevezetett aerodinamikai szabálymódosítások nem hozták meg a várt hatást és nem lett egyszerűbb az előzés, a FOTA tagjai javaslatokat tettek a változtatásokra a Nemzetközi Automobil Szövetségnél.

Egyes értesülések szerint az FIA Technikai Munkacsoportja már ülésezett, ahol jóváhagyták az emeletes diffúzorok használatának betiltását, amely szabály  a 2011-es évadtól lép életbe. Úgy tudni, hogy ennek megfelelően módosítanak az aerodinamikai szabályzaton is, amely előírja, hogy a padlólemeznek egy egybefüggő sík felületet kell alkotnia. Ezzel megakadályoznák, hogy kétféleképpen lehessen értelmezni a szabályokat.

Hozzászólások (1)Add Comment
david.petya
david.petya
2010 február, 15
195.56.55.116
...

Perfekt, profi munka!

Szóljon hozzá Ön is!
Kérjük, hogy jelentkezzen be, ha hozzá kíván szólni. Ha még nincs fiókja, akkor regisztráljon!

busy
Módosítás: ( 2010. április 28. szerda, 18:42 )